Grzanie ścian zewnętrznych – przeróżne metody i materiały, ale jeden cel

Jakość i komfort życia zarówno przy nowo powstających, jak i w wykończonych już ongiś budynkach zależy przede wszystkim od odpowiednio wykonanej termoizolacji. Jaką metodą trzeba ją wykonać, jakie materiały wyselekcjonować oraz jakie są obecnie trendy w budownictwie powiązane właśnie z tematyką ociepleń? Odpowiedzi na te pytania poniżej.

Ocieplanie ścian powierzchownych — wady i korzyści popularnych materiałów izolacyjnychAż do ocieplania ścian zewnętrznych zazwyczaj wykorzystywanymi materiałami są styropian (jeżeli chodzi o ściany zewnętrzne, warto postawić dzięki coraz bardziej popularny styropian grafitowy) oraz wełna mineralna (w tym wełna szklana i wełna skalna). Wskazane jest wiedzieć, że pod w stosunku do ciepłochronności mają one bardzo podobne właściwości (cechują się podobnym współczynnikiem przewodności cieplnej) – znacznie różnią się z kolei przepuszczalnością pary wodnej, elastycznością, reakcją w chemikalia oraz odpornością na ogień.

Jeżeli chodzi na temat styropian, to jego naczelną zaletą jest to, że cechuje się niską nasiąkliwością, ale jednocześnie słabo przepuszcza parę wodną, co ogranicza możliwości odprowadzania wilgoci jak i również może z czasem przewodzić do zawilgocenia murów (zjawisko to następuje najczęściej wówczas, gdy w budynkach sprawnie nie funkcjonuje wentylacja, są one zalane lub dawny długotrwale niedogrzewane).

Kolejnym niejednokrotnie wybieranych materiałem jest wełna mineralna, w jej przypadku nie występują problemy wraz z „oddychaniem ścian”, jednak przy przypadku, gdyby uległa ona zamoknięciu np. podczas zalania będzie ona bardzo czasochłonnie utrzymywać wilgoć, co przewodzić będzie do spadku jej właściwości izolacyjnych. Aby uniknąć niepożądanego namoknięcia, jej witryna www zewnętrzna zawsze musi okazać się odpowiednio zabezpieczona. Co ważne, wełna mineralna i do niej odmiany to materiały niepalne oraz odporne na duża liczba substancji chemicznych (w przeciwieństwie do styropianu), co stanowi ich bardzo dużą zaletę.

Ocieplanie metodą lekką mokrą (metodą ECTIS lub BSO)Ocieplanie metodą lekką mokrą w wypadku nowo powstających gmachów polega na oklejaniu materiałem ociepleniowym, którym jest przeważnie wełna lub styropian właściwie oczyszczonych i zagruntowanych ścian. Na tak ułożonym ogrzaniu wykonuje się warstwę zbrojoną z zaprawy (wewnątrz niej zatapiając siatkę zbrojącą wraz przejdz tutaj z włókna szklanego). Na krańcu wykonuje się tynk cienkowarstwowy.

Do wad tej metody zaliczyć można dużą czułość na ewentualne błędy wykonawcze, których skutki takie jak pękanie tynku czy odpadanie ocieplenia ujawnią się dopiero po pewnym czasie. Co więcej trzeba wiedzieć, że ewentualne naprawy w przypadku użycia tej technologii nie należą do najłatwiejszych.

Metoda ma jednak również dużo wartości – jej popularność oraz dostępność sprawiają, że wydaje się ona stosunkowo tania. Oddziałuje na to przede wszystkim niewielka grubość ocieplonej elewacje przy zachowaniu bardzo dobrych własności izolacyjnych. Dodatkowo ten typ izolacji to łatwość wyeliminowania mostków termicznych, co wydaje się zmorą wszystkich fachowców pochłaniających się ociepleniami.

Ocieplanie strategią lekką suchąOcieplanie procedurą lekką suchą jest alternatywą dla poprzedniego rozwiązania polegającą za zakupach grupowych, że materiał termoizolacyjny jest łączony ze ścianą zewnętrzną w sposób maszynowy (stosując specjalne kołki). Nazwa ocieplanie metodą suchą jednoczy się z tym, że elewacja budynku, na jakim zastosowana zostanie ta technologia, musi być wykonana spośród tzw. materiału suchego (np. deski, kształtki betonowe czy chociażby paneli drewnopodobnych). Środek łączenia materiału izolacyjnego ze ścianą jest bardzo różny w zależności od tylko elewacji – w mnogości przypadków jest to strategia opatentowany przez danego wytwórcy i podczas wykonywania takiego ocieplenia trzeba się dokładnie trzymać jego zaleceń. Po metodzie tej wykorzystuje się głównie średnio gęstą lub miękką wełnę skalną lub szklaną oraz oczywiście styropian.

Przy stosowaniu tej metody bardzo ważna jest właściwa warstwa osłonowa, którą zabezpieczy izolację cieplną – wykonać ją można z przypadkowego materiału, który będzie odpowiednio odporny na wpływy kryteriów atmosferycznych (np. blacha lub oblicówka z tworzywa sztucznego). Minusem tego rodzaju ocieplenia jest to, że potrzeba wykonania rusztu (do którego montuje się ocieplenie) sprawia przerwanie ciągłości izolacji, natomiast co za tym pójdzie, zmniejszenie szczelności całej separacji. Wiele osób do wad tego rodzaju ocieplenia zalicza również wygląd elewacji spośród okładzin, które nie w każdej sytuacji pasują do architektury wiadomego budynku.

Metoda ta dzierży jednak również sporo zalet, do których zalicza wolno m. in. to, iż łatwo naprawia się ewentualne uszkodzenia, a jej instalacja możliwy jest do zrobienia nawet zimą, co wydaje się być bardzo ważne w wypadku dzisiejszej technologii budowania domów.

Grzanie ścian zewnętrznych to 1-a z podstawowych prac wykonywanych podczas budowy nowego domu – przed podjęciem woli o wyborze odpowiedniej metody, a także materiału wykorzystanego do jej wykonania trzeba dokładnie przeanalizować swoje żądania i w ten strategia podjąć ostateczną decyzję. Pamiętajmy przede wszystkim o 1 – w przypadku ogrzania domu nie warto oszczędzać na materiale izolacyjnym, zaś także na wyborze najlepszych fachowców, ponieważ nawet najlepsze materiały, ale źle wykorzystane nie zapewnią odpowiedniej separacji budynku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *